E-TİCARET | E-Ticarette Teknolojik Gelişmeler

E-ticaret, ticaret ortamının elektronik ortamda gerçekleşmesidir. İnsanlar günümüzde interneti oldukça yaygın kullanmaktadırlar. Firma ya da markaların da bu durumla birlikte ürünlerini internet ortamında satışa sunması yaygınlaşmıştır. E-ticaret firmaları ürünlerini ya da hizmetlerini dünya üzerinde sergileyebilme imkanı bulmuşlardır.

Yakın zamanda e-ticaret konusuna pandemi dönemi de oldukça büyük etki etmiştir. İnsanlar bu dönemde ağırlıklı olarak alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmiştir. Öyle görünüyor ki bu süreç, insanlara internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı kazandırdı veya yaygınlaştırdı. Firma ya da markalar bu süreçte hızlı bir şekilde e-ticaret konusunda geliştiler ve birçok firma bu konuda yenilik kazandı. Firmalar ve insanlar arasında mesafe varken firmaların ürünleri hakkında bilgi verme , tanıtma ve pazarlama işleri e-ticaret sayesinde gerçekleşebilir.

E-ticarete sahip olan firmalar için reklam büyük önem taşımaktadır. Reklamlar sayesinde e-ticaret site trafiği artar ve daha fazla müşteriye ulaşma imkanı sağlanır.  Reklamlar sayesinde trafiği artan bir sitenin müşteri trafiğinin yoğun olacağından satışlarında da artış olacaktır. Yani e-ticaret kısa sürede daha çok insana ulaşmanın en kestirme yollarından biri haline gelir. Herhangi bir şirketin markalaşma süreci oldukça zaman alır. Oysa e-ticaret sayesinde hızlı markalaşma sağlanır. E-ticaret çok kısa bir sürede marka ve firmalar için oldukça büyük bir öneme sahip olmuştur.

E-Ticaretin Teknolojik Geleceği

E-ticaret çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Dünyada birçok e-ticaret firması bulunmaktadır. Başlangıçta güzel bir rekabet oluşsa da gün geçtikçe rekabete yenik düşen birçok firma vardır. E-ticaret pazarında rakiplere yenik düşmemenin önemli bir yolu da e-ticarete günümüz teknolojilerini entegre edebilmekten geçer. Günümüz teknolojilerine göz attığımızda yapay zeka, insansız hava aracı ve drone teknolojisi, Artırılmış gerçeklik(AR), Sanal Gerçeklik(VR) gibi harika yenilikler göze çarpmaktadır. Bir firmanın bunlardan herhangi birini kullanması demek rakiplerine karşı güçlü olduğu demektir.

E-Ticaret Teknoloji Önerileri

Yapay Zeka:

E-ticaret konusunda pazarlama uzaktan gerçekleşmektedir. Yani firma ve müşteri birbirleriyle yakından görüşmeden alışveriş sağlanmaktadır. Bu sebeple müşterilere bazı konularda yardımcı olacak yapay zeka teknolojileri bulunmaktadır. Örneğin chatbotlar ve ses destekli asistenlar gibi. Bu teknolojiler sayesinde müşteri ile iletişim sağlanır ve müşteriye hizmet verilir.

Sanal Gerçeklik(VR):

Sanal gerçeklik ile müşterilerinizi büyüleyebilirsiniz. Çünkü VR, e-ticareti eğlenceli ve etkileyici bir hale getirmektedir. VR sayesinde müşteriler mağazanızda gezinebilir. Müşteri artık mouse ile linklere tıklamaktan uzakta bir dünyaya kavuşmuş olur. Ayrıca VR ile müşteri tüm dikkatini mağazanıza yöneltir ve en ince ayrıntıları bile öğrenir.

Artırılmış Gerçeklik(AR):

Firma ya da markaların ürünlerini iyi bir şekilde pazarlayabilmesi için ürün kalitelerini müşterilere her yönüyle sunmaları gerekmektedir. Ürünleri müşteriye her yönüyle sunmak için de tüm ürün boyutlarını ve ürünün her şeklini göstermek gerekir. Artırılmış  gerçeklik, ürünleri sunmak konusunda günmüzde birçok firma tarafından kullanılmaya başlamıştır. Bu teknoloji sayesinde ürünün her açıdan görüntüsü fiziksel olarak incelenir. Müşteriler her açıdan gördüğü ürünleri tecih eder ve önerir.

İnsansız Hava Aracı ve Drone Teknolojisi:

Pazar dünyasında fark yaratmanın etkileyici yolları arasında yer almaktadır. Müşterilerinize ürünleri drone ile teslim edebilirsiniz. Müşteriler bu sayede aldıkları ürünü haftalarca beklemek sayesinde de kalmamış olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.