Domain

Web site ismine domain denir. Bu isimler arama çubuğuna yazılır ve ilgili firmanın web sitesi sayfasına yönlendirme gerçekleşir. Domain olmadan da web sitelerine ulaşılabilir. Bu ip adresleri sayesinde gerçekleşir. Fakat ip adreslerini akılda tutmak oldukça zordur. Domain bu konuda internet kullanıcılarına kolaylık sağlar.

Alan adı olmadan web site adresine ve alan adı ile sunulan web site adresine baktığımızda domainin ziyaretçilere sağladığı kolaylığı daha iyi anlarız. Aşağıda domain alan adı “www.google.com”olan bir adresin IP adresi “172.217.17.68” olarak belirtilmiştir. Kullanıcıların “172.217.17.68” bu adresi akılda tutma olasılığı oldukça düşüktür. Kullanıcılar internet arama çubuğuna “172.217.17.68” yazmaktansa “www.google.com” yazmayı tercih eder.

Örnek Adres
Domain: www.google.com
IP: 172.217.17.68

 

Alan adı alma sürecinde dikkat edilmesi gereken konunlar:

-İşletmenizin online markalaşmasına katkı sağlayabilmesi için marka adınızla domain alınmalıdır.

-Akılda kalıcı domain tercih edilmelidir.

-En sık tercih edilen alan adı uzantıları tercih edilmelidir.

-Tercih edeceğiniz alan adı uzantısının tanınmış olması ziyaretçilere kolaylık sağlar.

-Firmanızın hizmet sağladığı konuya uygun alan adı uzantısı tercih etmelisiniz. Örneğin .net ziyaretçilere web tabanlı teknoloji uygulamaları ve hizmetleri çağrıştırır.

-Eğer ticari bir markanız varsa .org tercih etmeniz önerilmez. Eğer bilgi kaynağı içeren bir web sitesine sahipseniz .org kullanılmalıdır.

En çok tercih edilen alan adları:

.com : En çok kullanılan alan adıdır. Uzantısı .com olan siteler daha çok akılda kalır.

.net: Özellikle teknoloji veya uygulama tabanlı şirketler tercih eder. Genellikle web tabanlı uygulama hizmetlerini çağrıştırır.

.org: Sivil toplum kuruluşlarının, kar amacı gütmeyen kuruluşların, politikacıların ve online toplulukların tercihidir. Kullanıcılar .org uzantısını güvenilir bilgi kaynağı olan siteler ile özdeşleştirir.

.co: Genellikle şirketler, kuruluşlar ve ticari girişimciler web siteleri için bu uzantıyı tercih eder. Fakat ziyaretçilerin .com ile karıştırma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

.us: ABD’de ikamet eden kişi ve kuruluşlar için ayrılmış alan adıdır.

Yukarıda sıralanan alan adlarının yanında birçok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Alan adı almadan önce aşağıdaki uzantılara ve kullanım alanlarına göz atınız:

.gov: Devlet Kurumları

.edu: Eğitim Kurumları

.xyz: Genel kullanıma açık

Hosting

Hosting, güçlü sunucular kullanarak bir web sitesi yayınlama hizmetine denir. Kişi ya da firmalara ait web sitelerinin kesintisiz bir şekilde yayınlanmasını sağlar. Web sitenize ait web sayfalarını kontrol paneli aracılığı ile çeşitli dosya transfer yazılımlarını kullanarak web sunucularına yüklenir. Daha sonra domain tanımlamaları yapılır ve yayına hazır hale getirilir. Hosting hizmeti sayesinde firmanıza ait web siteniz dünyanın her yerinden 7/24 erişilebilir duruma gelir. Hosting hizmetlerinin birçok özelliği bulunmaktadır.

Bir hosting aşağıda belirtilen özelliklere sahip olmalıdır.

-Sayfaların hızlı olması

-Güvenlik yazılımlarına sahip olması

-Erişilebilirliği global olarak sağlaması için en kaliteli veri merkezlerinin kullanılması

-Web site verilerinin düzenli olarak yedeklenmesi

Tüm bu özelliklere sahip bir hostinge sahip olmak demek firmanıza ait web sitenizin hızlı, güvende, dünyanın her yerinden erişilebilir ve veri kayıplarının önüne geçilebilir özelliklere sahip olması demektir.

Firmanıza uygun hosting seçenekleri:

-Firmanıza ait web sitenizde kullanmış olduğunuz teknolojiler ve firma hedefleri doğrultusunda amaca yönelik hosting hizmeti tercih edilmelidir.

-Kişisel web siteleri için paylaşımlı hosting kullanabilirken, WordPress ile web sayfalarınız oluşturulmuş ise wordpress hosting, bir e-ticaret sitesine sahipseniz bulut sunucu doğru bir seçim olacaktır.

Doğru Hostingi seçmek için aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz:

-Wordpress Hosting, genellikle tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan içerik oluşturma yönetimi ve blok oluşturma aracı olan WordPress’i tercih ediyorsanız wordpress hosting kullanmalısınız. WordPress hosting, wordpress ile son derece uyumludur ve oldukça hızlıdır.

-Linux Hosting, web siteniz eğer açık kaynak felsefesine yönelik olan araçlar ile tasarlanmışsa bu hosting tercih edilir. Web sitenizde kullandığınız araçlar arasında Python, PHP gibi diller kullanılmışsa Linux hosting tercih edilir. Linux hosting açık kaynak uygulamalar ile son derece uyumlu olduğundan çok hızlıdır.

-Windows Hosting, web sitenizde Microsoft yazılım teknolojileri arasında bulunan ASP.NET, MSSQL vb. kullanarak sitenizi geliştirdiğinizde bu hostingi kullanmanız gerekmektedir.

-Kurumsal Hosting, firmaların kendilerine ait özel ihtiyaçları doğrultusunda kullanılan hizmettir. E-posta kotası, daha yüksek ssd disk, gelişmiş güvenlik seçenekleri gibi özelliklere sahip bir hostinge ihtiyaç duyabilirsiniz. Kurumsal web siteleri daha güçlü web sunucu donanımına ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyaçları kurumsal hosting sayesinde karşılayabilirsiniz.

-Bulut Sunucu, firmanıza ait web sitenizde yoğun bir trafik ile karşı karşıyaysanız daha güçlü sunuculara ihtiyacınız olur. Eğer daha güçlü sunucu edinmezseniz web siteniz yavaşlar ve bir takım aksaklıklar meydana gelir. Bunun çözümü ise bir bulut sunucu tercih etmekten geçer. Bulut sunucu ile web sitenize özel olarak donanımsal kaynaklar sağlanır. Bulut sunucu sayesinde özel sanal sunucu hizmetleri sağlanır ve özelliklerişirketinize göre olduğu için oldukça hızlıdır.

-Fiziksel Sunucu, sağladığı hizmetler doğrultusunda en güçlü ve en hızlı olanıdır. Fiziksel olarak sağlanan fiziksel sunucu sayesinde müşteriler web sitenize oldukça hızlı erişir. Çok güçlü ve çok hızlıdır fakat maliyeti yüksektir.

Hosting ve Domain

İnternet kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Bu sebeple firmalar web siteleri ile internet üzerinden birçok insana ulaşır. Her markanın ayrı ve özgün bir web site adresi bulunur. Her web site için Atik Soft en hızllı ve güvenilir sunucu paketleri ile hizmet sağlar.

Siz de en uygun Windows ve Linux sunucu paketlerimizden faydalanmak ister misiniz?


Windows Sunucu Paketleri

Linux Sunucu Paketleri

Atik Soft Hosting ve Domain Hizmeti ile şunları amaçlar:
-Marka adınızla domain almayı,
-En sık tercih edilen alan adı uzantıları tercih etmeyi,
-Sayfaların hızlı olmasını,
-Güvenlik yazılımlarına sahip olmaksını,
-Erişilebilirliği global olarak sağlaması için en kaliteli veri merkezlerinin kullanmayı,
-Web site verilerinin düzenli olarak yedeklenmesini.

Leave a Reply

Your email address will not be published.