Programlama Dili Nedir ?

Dijital dönüşüme katılabilmek için algoritmalı düşünmek gerekmektedir. Bilgelikte diğer firmaların önünde olmak, sizi en iyisi yapacaktır. Bunun içinde dijital düşünmek ve uygulamak gerekmektedir. Uygulamak için de programlama dili bilmek gerekir. Programlama dili, yazılımda işlenmesi istenen algoritmayı bilgisayara anlatabilme yoludur. Algoritma ise bir problemin çözümünün başlangıç ve sonuç noktası dahilinde adım adım gerçekleştirilme işlemidir.

Dil Seviyeleri

Programlama dillerinin insan diline yakın olması baz alınarak alt, orta ve yüksek seviye olarak sınıflandırılmıştır.

-Alt Seviye Programlama Dilleri

-Orta Seviye Programlama Dilleri

-Yüksek Seviye Programlama Dilleri

Alt seviye programlama dilleri, makine diline en yakın olan dillerdir. Bu diller insan diline değil de donanıma yakın olan dillerdir. Alt seviyeli dile Assembly dili örnek olarak verilebilir.

Orta seviye programlama dilleri, oldukça esnek programlama dilleridir. Orta seviye programlama dili hem alt seviye programlama diline hem de yüksek seviye programlama diline yakındır. Bu sebeple esnek olarak nitelendirilir. C, C++, C# gibi programlama dilleri orta seviye dile örnektir.

Yüksek seviye programlama dilleri,  insan diline en yakın olan programlama dilleridir. Diğer dillere göre daha kolay ve anlaşılırdır. Pascal, Basic, Cobol, Fortran gibi  diller örnek verilebilir.

Hangi Programlama Dilini Bilmeniz Gerekir ? 

-Kurum için, öncelikle firmanıza ait dijital platformlarda kullanılan programlama dilinin ismini öğrenmekle işe başlamak gerekmektedir.

-Bireysel olarak programlama dili öğrenmek istiyorsanız yazılımda ilgi duyduğunuz, örneğin web gibi  alanlara uygun programlama dili tavsiye edilir.

-Daha sonra Atik Soft istediğiniz programlama diline dair size en uygun eğitim programı çıkaracaktır.

Web Yazılımı Geliştirmek İçin;

Firmaların neredeyse tümünün kendine ait bir web sitesi bulunmaktadır. Bireysel bir web sitesine de sahip olabilirsiniz. Günümüzde genellikle büyük web projelerinde PHP dilinin yanında HTML, JavaScript, ASP.NET dilleri öğrenilebilir.

Mobil Uygulama Geliştirmek İçin;

Bir mobil uygulamaya kurum olarak ya dabireysel olarak sahipseniz bu uygulamayı derinlemesine anlamlandırabilmek için mobil uygulama dillerinden bazılarına hakim olmanız gerekmektedir. Mobil uygulama geliştirmek için en yaygın olarak kullanılan diller arasında Java, C#, Objective-C, C++ ve Swift bulunur.

Sunucu İçin;

Sahip olunan  sunucuyu düzenlemek ve çalıştırmak için yine yazılım dillerine ihtiyaç duyulur. Bu diller sunucu tabanlı çalışan programlama dilleridir. Bunlardan bazıları; Python, PHP, ASP.NET, Ruby, Java dilleridir.

Oyun Geliştirmek İçin;

Bir  oyun geliştirmek istiyorsanız ya da oyun geliştirme şirketinde bulunuyorsanız yapmanız gereken  ilk şey oyun geliştirmek için kullanılan programlama dillerinden size yakın olanı öğrenmektir. Oyun geliştirmek için C++, C#, Java gibi diller kullanılır.

Yapay Zeka İçin;

Günümüzde yapay zekaya olan ilgi artmaktadır. Bu konuyla ilgili üniversiteler dersler vermekte ve hatta Yapay Zeka Mühendisliği adı altında bir bölüm ülkemizde eğitim vermektedir. Gün geçtikçe yapay zeka hızla ilerlemeye devam ediyor. Bu alana ilgi duyuyorsanız ya da işiniz gereği de size faydalı olacağını düşünüyorsanız işe Python ya da R dili gibi yenilikçi dilleri öğrenerek başlayabilirsiniz.

Masaüstü Uygulamalar Geliştirmek İçin;

Masaüstü uygulama bilgisayarımızda hali hazırda kullandığımız uygulamalardır. Günümüzde her birey ya da çalışan bireyler mutlaka bilgisayar kullanır. Bu sebepler bu uygulama dilini öğrenmek hayatınızın her alanında işe yarayacaktır. Bu alanda en çok kullanılan programlama dilleri Java, Python ve C++ gibi dillerdir.

Elektronik Devre Programlamak İçin;

Elektronikle ilgili olan hemen hemen herkesin duyduğu Arduino devreyi örnek verebiliriz. Arduino’nun kendine has bir programlama dili vardır. Elektroniği merak ediyor ve bu alana yazılımı dahil etmek istiyorsanız Python ve C++ dillerini de öğrenebilirsiniz.

 

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü(IEEE), en popüler programlama dillerini sıraladığı IEEE Spectrum listesinin 2020 sonuçlarına göre en çok kullanılan ilk 15 programlama dili

Python 100%
Java 95.3%
C 94.6%
C++ 87%
JavaScript 79.5%
R 78.6%
Arduino 73.2%
Go 73.1%
Swift 70.5%
Matlab 68.4%
Ruby 66.8%
Dart 65.6%
SQL 64.6%
PHP 63.8%
Assembly 63.7%